Program

Downloadable PDF

 

Friday

Saturday

Sunday

9:00-9:20

 

  



Clark Webb

Gumbaynggirr Daari: The Development of Gumbaynggirr Giingana Freedom School, the First Bilingual School Featuring an Aboriginal Language in NSW 

The fate of nasal prestopping in Umbuygamu
JC Verstraete

9:20-9:40

 

Returning a story to language 
Brendan Kennedy and Stephen Morey

9:40-10:00

 

Metaphors, narratives and colour terms in Ganalbiŋu
Haoyi Li

10:00-10:30

 

Supporting Aboriginal Languages in NSW schools 
Michael Jarrett

Gudjal language revival
William Santo, Alex Anderson, Keisha Gordon

10:30-11:00

Morning Tea

11:00-11:20



Welcome to Country

Pertame Master and Apprentice Language Revitalisation Project 
Samantha Armstrong

Mapping cultural practice via waterways and language patterns
Nola Turner-Jensen

11:20-11:40





Glenda Harward-Nalder

Libby Harward

Ngugi Bajara (Ngugi Footsteps) - a series of site-specific installations with sound works incorporating Indigenous languages

  

Co-designing a language studies program 
Des Crump, Samantha Disbray, Robert McClelland

First language Australia: Overview & Projects
Beau Williams and Annalee Pope

11:40-12:00

Developing the Little Kids Word List 
Carmel O'Shannessy and Vanessa Davis

Indigenous perspectives in linguistics: A Bibliography
Sasha Wilmoth

12:00-12:30

Gurindji Termite Project
Leah Leaman, Cassandra Algy, Felicity Meakins

Bina: First Nations Languages Old and New
Gari Tudor-Smith, Paul Williams,  Felicity Meakins

12:30-1:30

 Lunch

1:30-1:50

We're raising up the Kullilli language 
Toby Adams and Claire Bowern

Tracing histories of contact languages through loan concepts
Jane Simpson

 

1:50-2:10

What’s in a name? The Myora Mission response to the 1924 Aboriginal Place-names Survey 
Glenda Harward-Nalder and Kari Sullivan

Maintaining traditional semantics developing verbs in Gamilaraay Yuwaalaraay 
John Giacon

 

2:10-2:30

Our Language is Dead - Go Learn Bundjalung: Those who said Yugambeh
Shaun Davies

Constituent order in subordinate clauses in 3 languages
Mitch Browne, Jacqui Cook, Amanda Hamilton-Hollaway, Jayden Macklin-Cordes

 

2:30-3:00

Learning Noongar by performing on Country 
Clint Bracknell, Trevor Ryan, Kyle Morrison

Where strange words fit: Channelling Alice Duncan-Kemp 
David Nash

 

3:00-3:30

Afternoon Tea  

3:30-4:00

Waikumup archives 
Sara Bergman

Luritja: Old Meets New 
Maureen and Reanna Campbell

 

4:00-4:30

15 years of the Chirila database 
Claire Bowern

Martu children’s code-mixing in a desert-fringe school
Wanyima Wighton and Jill Wigglesworth

 

 

Text analysis with code notebooks by LADAL and ATAP 
Ben Foley, Martin Schweinberger and Simon Musgrave

Ngulajuku: The beginning of Nyirrpi
Fiona Gibson, Angela Harrison

 

4:30-5:00

A website for signed languages 
April Campbell, Cassandra Algy, Ben Foley, Jennifer Green, Angela Harrison, Margaret Carew

Launch of Ngulajuku: The beginning of Nyirrpi by Fiona Gibson and Angela Harrison

 

6:00-8:00

 

Launch of
Iltyem-iltyem: A website for Australian Indigenous signed languages and Mangurr-jangu Mirlamirlajinjikki – Teaching with Pictures, and Mangurr-Jangu –
Australian Indigenous Languages Image Bank and Guide
at the North Stradbroke Island Historical Museum

Dinner and free time

 


  • Australian Government
  • The University of Queensland
  • Australian National University
  • The University of Melbourne
  • Western Sydney University